Wianek na drzwi

Ku mojemu niezaskoczeniu :) okazuje się być prawdziwe przysłowie, że „szewc chodzi bez butów” bo ja kolejny rok nie mam wianka na drzwiach.. Postanowiłam to zmienić i pojechałam kupić wiązkę gałązek iglastych na wianek, o którym Ci zaraz trochę opowiem. Wianek z gałązek roślin iglastych ma niezaprzeczalny urok i zapach i dlatego warto się troszkę potrudzić i go zrobić. Dlaczego potrudzić, ano po pierwsze dlatego, że igły kłują w palce, brudzą żywicą a wianek jest czasochłonny i wymaga sporo wysiłku. Ale warto :)
Zaczynamy pracę od zrobienia obręczy do wianka i w tym celu wybrałam dwie najcieńsze gałęzie i poobcinałam wszystkie gałązki boczne. Z jednej zrobiłam okrąg i końce związałam drutem a następnie dodałam drugą przeplatając ją z poprzednią i obie owinęłam drutem aby powstało w miarę kształtne koło. Warto teraz zrobić pętelkę ze sznurka, bo potem nie będzie to takie łatwe.
Teraz poobcinałam wszystkie drobne gałązki z pozostałych gałęzi ( wszystkich było 7sztuk) a następnie podzieliłam je na takie odcinki, które pozwalają ekonomicznie wykorzystać całą zieleń. Kolejny krok to wybranie metody pracy, możesz przygotować pęczki z 5-7 sztuk krótkich gałązek i związać je drucikiem co daje Ci gwarancję, że w czasie pracy nie będzie Ci się wszystko rozsypywać ( polecam ten sposób początkującym) lub jedynie je układać w dłoni i bezpośrednio mocować do orbęczy ( trudniej ale jednak szybciej ).
Układam pęczek z zewnętrznej strony obręczy i ciasno owijam drutem pęczek razem z obręczą (2-3krotnie), dociągając mocno drut aby z wianka nie wypadały gałązki. Owijam tym samym drutem, co owijałam obręcz.
Teraz układam drugi pęczek od środka obręczy, na tej samej wysokości co poprzedni i ponownie owijam drutem.
Kolejny pęczek układam na środku, pomiędzy poprzednimi ale już nieco przesunięty jest on do przodu. Taki sposób układania gwarantuje Ci, iż wianek będzie kształtny z każdej strony.
Tym sposobem dodaję kolejne pęczki z gałązek. Pamiętaj o tym, aby na zewnątrz wianka co jakiś czas dodać jeden pęczek więcej niż na środku, a od wewnątrz wianka o jeden pęczek mniej. Zauważysz to na pewno w trakcie pracy, że od wewnątrz obręczy wianek szybko powstaje a na zewnątrz ” nie nadąża”.
Moja technika mocowania pęczków polega na tym, iż prawą ręką przykładam pęczek do obręczy i mocno je razem ściskam a lewą przekładam drut przed prawą ręką ( 2-3 razy) i na końcu mocno dociągam drucik.
No i tak z radością do przodu aż..no właśnie, przyjdzie moment kiedy trzeba dodać ostatnie pęczki a jest bardzo ciasno i niewygodnie. Cóż, poradzisz sobie na pewno :) Zastanów się jakiej wielkości chcesz aby był Twój wianek i dobierz dla niego odpowiednią obręcz i wielkość pęczków i bardzo ważne abyś zrobiła to na początku pracy bo potem nie będzie już możliwa zmiana. W moim wianku, pęczek był długości około 15cm i wyszedł wianek o średnicy 50cm (!). Hm cóż, nie zmieścił mi się do namiotu dla fotografii i dlatego dopiero jutro Ci pokażę zdjęcie całego wianka :). A oto i on! Możesz z niego zrobić również wianek adwentowy gdy dodasz cztery grubsze świeczki na podstawkach i odpowiednio dobierzesz skromne ozdoby.
Pora na wybór wiankowych ozdób. Ja zdecydowałam się na złoto-czerwoną kolorystykę i stąd pozłacane szyszki i kółka z pędów bluszczu zrobione latem, czerwone kulki, żołędzie i gwiazdki. No i złotą wstążkę.
Do większych elementów przywiązałam drucik mniejsze przyklejałam klejem. Dużo łatwiej się dekoruje wianek przyklejając ozdoby ale wówczas będzie je trudno odzyskać dla innego wianka w przyszłym roku.
A oto i efekt moich działań..Mam nadzieję, że i Ciebie zachęciłam do zabawy twórczej..:)

5 Responses to “Wianek na drzwi”

 • Varia:

  Wieniec jest przepiękny, nawet bez ozdób, dzieło sztuki :) chciałabym umieć taki zrobić ;), spróbuję przynajmniej :D

 • Marzena:

  Zrobiłam wianek troche może inny niż na zdjęciu ale z efektu końcowego jestem zadowolona. Dziękuje za inspirację

 • Urszula:

  No i w koncu dowiedziałam sie jaki bład popełniłam robiąc wianek z tui z owocami na niej:-))Poniewaz go nie skonczyłam szybko go rozwijam i zaczynam od poczatku.
  A wianek świerkowy jest przepiękny.Twoje pradniki krok po kroku są najlepsze jakie spotkałam w sieci tak trzymac Kasiu,dziękuję i prosze o jeszcze.

  Acha mam pytanko- jakie dekoracje skromne nadałyby sie na winiec na Wszystkich Swiętych?

  • Witaj Ula :) Dziękuję Ci bardzo za dobre słowa :) Na wieniec na grób polecam naturalne dekoracje typu suszone barwne suszone liście, owoce jarzębiny, czarnego bzu czy dzikiej róży. Pozdrawiam serdecznie!!

 • Urszula:

  Och! Dziękuje za bardzo szybką reakcje.Ja na szczescie mam dostęp do wielu wspaniałych leśnych i polnych roślin,z których mozna zrobic dekoracje.Mieszkam prawie w lesie:-))Dzisiaj zerwałam owoce dzikiej rózy,której u nas rosnie strasznie duzo.Ciekawa jestem jak mi podeschna bo sa strasznie dojrzałe i dosc miekkie.
  Poza tym jestem dumna bo trafiłam na wspaniałe porosty i widłaki.

Leave a Reply

Kliknij na okładkę :)

Najnowszy e-zeszyt - "Wianki wielkanocne. 5 wzorów krok po kroku." jest już dostępny w Sklepiku! :)

Skrócona wersja e-booka "Jak zrobić wianek? 8 wzorów krok po kroku." w języku angielskim:


Tulka na Facebooku
Tulka na Youtube

Lawendowe wrzeciono

Wianek lawendowy
Wianek z goździków

Dekoracja ślubna część 1

Dekoracja ślubna część 2

Stroik wielkanocny

Nowości w sklepiku
Zapraszam na zakupy !
I tu są moje wianki
Tulka w „Bukietach”
Wianki w „Wena-Design „
Twój Koszyk w Tulce
Translate Tulka.pl
Kontakt
e-mail: kakachna.tulka@gmail.com

skype: kachna55
serdecznie zapraszam, jestem często i chętnie pomogę.

kontakt telefoniczny
34 333 02 74 lub 726 599 121

Skąd są moi Goście?
Znak akceptacji